توصیه های مهم درباره لبنیات

labaniat

گروه لبنيات در طبقه بعدى و پس از گوشت قرار ميگيرد. اين گروه شير و فرآورده‏ هاى آن از جمله ماست، پنير، دوغ و بستنى را شامل مى ‏شود.

مواد غذايى موجود در اين گروه، بخصوص شير، ماست و پنير، منابع غنى کلسیم و B12 هستند. هم چنين بسيار از ويتامين ، مواد معدنى و پروتئين‏هاى مورد نياز بدن نيز اين گروه تأمين مى‏ شوند.

بر اساس گزارش تحقيقات دانشمندان آمريكايى، دريافت شير مايع ، كاهش خطر بروز پوكى استخوان، فشار خون بالا و سرطان روده برزگ را به همراه خواهد داشت. هم چنين احتمال ابتلا به سنگ كليه را نيز كاهش میدهد. به علاوه به كمك كردن به كار بزاق، كاهش خطر فساد دندان‏ها را به همراه دارد.

يك حقيقت:
با اين كه برخى از انواع آب پرتقال حاوى کلسیم هستند، آن‏ها را جزو ميوه ‏ها قرار میدهند نه لبنيات.کلسیم تنها يك نوع ماده مغذى است، در حالى كه ميزان مواد مغذى موجود در آب ميوه‏ها به گروه ميوه‏ها نزديك‏تر است تا لبنيات. ميزان نياز روزانه به اين گروه، كم‏تر از گروه‏هاى ديگر است. زيرا داراى چربى فراوان هستند. بنابراين مقدار كم‏ترى از فرآورده‏هاى لبنى نيز نياز روزانه بدن را تأمين خواهد نمود. در هرم تغذيه دريافت روزانه 2 تا 3 پيمانه از گروه لبنيات توصيه مى‏شود كه هر پيمانه معادل يكى از گزينه‏هاى زير است:

  1. يك فنجان شير كم چرب يا بدون چربى
  2. يك و نيم اونس پنير طبيعى
  3. يك سوم فنجان شير خشك
  4. يك فنجان ماست كم چرب
  5. 2 اونس پنير پرورده

مواد لبنى، منابع غنى پروتئين، کلسیم، B12، فسفر، پتاسيم، ويتامين‏هاى A و D هستند. گروه لبنيات يكى از منابع مهم کلسیم دريافتى بدن بوده و براى حفظ سلامت استخوان، اهميت بسيارى دارند. هم چنين حاوى كلسترول و چربى فراوان هستند. از آنجا كه فرآورده‏هاى لبنى، محصولات حيوانى هستند، چربى موجود در آن‏ها از نوع اشباع می‏باشد. بنابراين انتخاب فرآورده ‏هاى كم چرب يا بدون چربى، دريافت كلسترول و چربى را كاهش خواهد داد. شير خامه گرفته نيز به اندازه شير كم چرب و يا شير كامل، داراى مواد مغذى است. تنها تفاوت آنها ميزان كالرى و چربى موجود در آن هاست. هم چنین بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و پرو تیین های مورد نیاز بدن نیز از این گروه تامین میشود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فرآورده های لبنی سامان گلپا (سیرت) می باشد.
logo-samandehi